Ettevõttele laenu andmine omanike poolt ehk omaniku laen on üks esimesi võimalusi, kuidas algus- või kasvufaasis ettevõte jõudsamalt arenema saab hakata. Just siis kui esmast rahavoogu firma tegevusest veel ei sünni või see on liiga väike. Lisafinantseerimist võib olla tarvis, et osta sisse ettevõtte tegevuseks vajalikke teenuseid, palgata hooajalist abiväge, muretseda vajalikku põhivara või teha muid olulisi investeeringuid. Ettevõtte omaniku laen äri arendamiseks loob hea pinnase potentsiaalseks kasvuks ja uuteks võimalusteks.
Kust aga saab alustav kasvuettevõte finantseeringu?
Toome välja 5 enamlevinud võimalust:
#1 Ettevõtte omaniku laen
Kõige lihtsam viis ettevõtte finantsilisi võimalusi laiendada on ettevõtte omaniku laen — teisisõnu, ettevõtte asutaja või omanik teeb firmasse sissemakse oma isiklikest säästudest.
Ettevõttele laenu andmine omaniku poolt saab toimuda ilma suurema bürokraatiata ning nullintressiga. Lepingu sõlmimine omaniku ja firma vahel on soovituslik, kuid mitte kohustuslik. Sisuliselt on omaniku laenu andmine ettevõttele ilma reegliteta. Omanik peab ise veenduma, et osakapital (2500€) saaks määratud aja jooksul tasutud.
Omaniku laen on hea võimalus äritegevusega alustamiseks. Seda muidugi juhul kui ettevõtte asutajatel on sääste, mida investeerida. Igal aastal asutatakse Eestis ca 4000 ettevõtet ja vahel omaniku esimesest investeeringust ei pruugi piisata.
#2 Laenukapital pankadelt ehk ärilaen
Ettevõttele annavad laenu ka pangad. Täna teenindavad ärikliente kõik Eestis esindatud pangad. Laenu saab taotleda väga mitmetel eesmärkidel ja erinevates suurusjärkudes, alates mõne tuhande euro suurustest mikrolaenudest kuni suuremahuliste investeerimislaenudeni välja.
Panga jutule minnes tasub alustada oma ettevõtte kodupangast. Meeles tuleks pidada, et pangad ootavad läbimõeldud äriplaani ja tagatist, näiteks kinnisvara näol, mida alustavatel ettevõtetel ei pruugi olla. Paremaid tingimusi, ca 5-7% intressiga laenu, saavad pangad riski maandamiseks pakkuda juhul, kui ettevõttel on juba mõningane tegevusajalugu.
Kuigi pankade poolit ettevõttele laenu andmise protsess võib olla aeganõudev ja laenu saab tihti vaid lisatagatise või käenduse alusel, tasub võimaluste kohta uurida ka väike- ja mikroettevõtjail. Laenutooteid on väga erinevaid.
#3 Ühisrahastuse võimalused ja erainvestorid ehk otselaenud
Populaarsust on kogunud ka ühisrahastusplatvormid. Näiteks Hooandja, mis on pigem kultuuriprojektide rahastamiseks ja Estateguru jt kinnisvarainvesteeringute platvormid. Ühisrahastus annab võimaluse pankade asemel kaasata raha erainvestoritelt, kes sõltuvalt platvormist:
- laenavad lühiajaliselt oma raha, olles motiveeritud saadavast laenuintressist;
- laenavad raha ettemaksu näol, saades valmis toote kätte pärast edukat rahastusvooru.
Ühisrahastusplatvorme on mitmesuguseid. Tasub arvestada, et enamasti on eelduseks äriplaan, suuremate laenude puhul (nt kinnisvaras) ka hüpoteek. Hüpoteegi eesmärk on investeering potentsiaalsete investorite silmis mõnevõrra riskivabamaks muuta. Mida riskantsem projekt, seda suurem on Sinu laenuintress.
Ühisrahastuse kõrval on alati võimalus meelitada paati mõni erainvestor, kes Sinu ettevõttes potentsiaali näeb ning on valmis otse laenu andma. Igal juhul tasub liftikõne ette valmistada ning konkreetne äriplaan koos tasuvusanalüüsiga valmis panna.
#4 Riigi toel saadavad laenud, projektid ja toetused
Nii mõnelgi juhul tasub lisakapitali kaasamiseks kirjutada projekt näiteks Kredexile lisakäenduse või laenu omafinantseeringu tagamiseks. Ka EAS on aktiivne projektide toetaja ja toetuste jagaja. Näiteks pakub EAS alustavatele ettevõtetele starditoetust.
Riigilt toe saamiseks on äärmiselt oluline põhjalikult läbimõeldud ja ettevalmistatud äriplaan selgete äriliste eesmärkidega. Tuleb olla valmis pikemaks menetluseks ja üsna tihedaks konkurentsiks. Jälgida tasub ka taotluste esitamise tähtaegu. Kasuks tuleb projekti kirjutamise oskus ja kogemus, mida vajadusel on võimalik ka teenusena sisse osta.
#5 Väiksemad krediidiasutused ja laenuandjad
Pankade kõrval on Eestis rohkem kui 50 nn muud väiksemat laenuandjat, kes pakuvad laenu küll pisut kõrgema intressiga (keskmiselt 8-16% aastas), kuid võimaldavad alustaval või väikeettevõttel laenata ilma suurema bürokraatia ja tagatiseta. Aastas annavad sellised krediidiasutused laene ca 350-400 miljoni euro ulatuses, kus keskmine laenusumma jääb vahemikku 50 000-100 000 eurot.
Kui vajad laenu lühemaks perioodiks või mingi kindla projekti finantseeringuks, on väiksemad krediidiasutused hea võimalus, kust pakkumisi küsida. Siin puhul ei hõlma laenu andmine ettevõttele nii suurt bürokraatiat kui see suurpankade puhul võib olla.
Kuidas leida enda vajadustele sobilikum ja soodsaim laen?
Kuna krediidiandjaid on erinevaid, tasub alati laenupakkumisi küsida võrdlemiseks mitmelt erinevalt pakkujalt. Ettevõttele laenu andmine võib olla aeganõudev protsess. Et oma aega kokku hoida ning kiiresti ja mugavalt laenude võrdlus ja pakkumiste üldpilt kätte saada, täida Fineto taotlusvorm. Fineto laenuvõrdlusplatvorm aitab Sul kokku koguda turu parimad pakkumised just väiksematelt krediidiandjatelt. Taotluse tulemusel reastab Fineto laenupakkumised Sinu jaoks paremate tingimuste järjestuses ja seda minimaalse ajakuluga.
Kui oled endale sobiva laenupakkumise välja valinud, viime Sind kokku krediidiandjaga ning Sinu ettevõte saab kiiresti ja mugavalt laenuraha kaasamisega edasi liikuda. Võid isegi avastada, et laenu andmine ettevõttele võib olla meeldiv protsess.