6 asja mida jälgida, et leida soodsaim ärilaen

Ärilaenu võtmine võib olla olulise tähtsusega otsus Sinu ettevõtte kasvuloos. Tarvis võib olla lisainvesteeringut, et rahastada uute vajalike seadmete ostu, luua tegevuse aluspinnas või tellida esimene tootepartii.

Nagu laene eraisikutele, on ka ärilaene mitmesuguseid. Laenupakkuja valik ning paindlikud laenutingimused on laenu võtmise juures ühed kriitilisemad tegurid. Kuidas oma ärile siis soodsaim finantseerimislahendus leida? Kindlasti tasub võtta pakkumine vähemalt 3-4, ideaalis isegi 5-6 laenupakkuja juurest, et enda jaoks selgem pilt Exceli tabelisse võrdluseks saada. 

Anname selged soovitused, mis on peamised 6 asja, mida järgida, et enda ärile soodsaim või sobilikum laen leida.

#1 Laenu kestus — ärilaenu pikkus kuudes või aastates

Laenu taotlemise eel tasub endale selgeks teha, kui pikaks perioodiks Sinu ettevõte laenu vajab. Kas laenuraha läheb kohe investeerimiseks? Millal on võimalik investeeringult tulu teenida? Mõtle enda jaoks välja minimaalne aeg, mis perioodiks raha vajad ning millise aja jooksul oled valmis laenu tasuma.

Laenu pikkusega on sõltuvuses ka näiteks laenuintress, mida tuleb nii ehk naa igakuiselt tasuda. Arvesta eos, et laen on kohustus kuudeks, isegi aastateks. 

#2 Kui suurt laenu vajad? 

Ettevõtted on erinevad nagu ka vajatavad laenusummad. Mõnel juhul piisab paarist tuhandest eurost, mis juba edukalt uut raha tootma asuvad. Teinekord ulatub vajadus kümnetesse, isegi sadadesse tuhandetesse eurodesse, et ärisse suur muutus ja innovatsioon luua või tootmist suurendada.

Mõtle enda jaoks läbi, missugune on Sinu minimaalne laenuvajadus ning arvesta, et laenusummale ehk laenu põhiosale lisanduvad hiljem maksegraafikus ka intressid.

#3 Laenu intressid ja intressimäär

Intress on üks laenu võtmisega kaasnev kulu, mis tuleb kohe enda jaoks võimalikult selgelt määratleda — üldiselt, mida stabiilsem ettevõte, suuremad laenusummad ja pikaajalisem periood, seda väiksem on intressimäär. Mida vähema kogemusega ettevõte ning väiksemad rahasummad, seda suuremaks võib osutuda ka üldine intressimäär.

Tasub lihtsalt välja arvutada, kas laenu võtmine ja rahasüst ettevõtte kasvu suudab tagasimaksed teenindada ka siis, kui neile lisanduvad igakuised intressid? Väikselt summalt võib nt 5% või 7% olla vähemäärav aga suuremate summade korral on tegemist kümnete tuhandete eurodega. 

#4 Ärilaenu lepingutasud ja võimalikud lisatasud

Enamasti kaasnevad ärilaenu võttes ka lepingutasud. Vahel on need sõltuvuses soovitava laenusummaga, nt kindel % laenusummalt. Teinekord on need fikseeritud, nt võib laenulepingutasu olla 200 €. 

Oluline on aru saada, mis on lõplik kulu, mida laenu võtmise bürokraatia endaga kaasa toob. Uuri kindlasti, mis on ärilaenuga kaasnev lepingutasu Sind huvitava summa juures. Lisaks uuri, kas on veel kaasnevaid tasusid. 

Nipp: Kui plaanid ja võrdled ärilaene hüpoteegi tagatisel, arvesta laenukuludesse ka notari ning hindamisega kaasnevad kulud. Esiti võib see tunduda väike asi, kuid suures pildis ja sõltuvalt summadest võivad laenuga kaasnevad lisakulud ühe või teise laenu vaieldamatult kallimaks muuta. 

#5 Muud laenutingimused, millega äritegevuse juures arvestada

Kui laenuga seotud otsesed kulud, sh intressid, lepingutasud ja muud kaasnevad kulud on enda jaoks selgeks tehtud ning paar paremat pakkumist sõelal, on mõistlik veel mõned olulised punktid tingimustest üle vaadata:

  1. Kas ja mis tingimustel on võimalik laenu pikendada?
  2. Kas ja mis tingimustel saab laenu ennetähtaegselt tagastada?
  3. Kas on võimalusi maksepuhkuseks

Kuigi planeerime oma tegevusi suures pildis ette, ei tea kunagi, mida tegelikkus toob — viirusekriis on seda hästi näidanud. Sestap veendu, et valid omale laenupakkuja, kes pakub paindlikke tingimusi ja on väärt partneriks ka tõelistes ootamatustes.

#6 Võimalik lisatagatis ärilaenule — kas ja millal seda vajad?

Sõltuvalt ettevõtte tänasest olukorrast, laenupakkujast ja summadest, vajad teinekord laenu saamiseks ka lisatagatist. Vahel piisab ettevõtte juhatuse liikme käendusest, teinekord on vajalik lisahüpoteegi olemasolu. Oluline onaru saada, kas ja mil määral lisatagatist vajad ja mida see endaga kaasa võib tuua. Mõtle alati laiemalt ka ärivälisele elule.

Näiteks võib käendus ettevõttele võetud ärilaenus tähendada mõnel juhul edaspidi Sinu väiksemaid laenuvõimalusi eraisikuna. Veendu, missugused on tingimused, kui pikalt end seod ja kuidas need Sinu igapäevaelu võimalusi kitsendavad. 

Otsi, uudista ja võrdle laene või lase Fineto laenumaakleril võrdlus enda eest TASUTA ära teha

Valides eraisikuna näiteks kodulaenu või ettevõttele ärilaenu, on olulinekõige parema pakkumise saamiseks teha eeltööd, et turuolukorrast võimalikult hea pilt ette saada. Kui oled enda jaoks laenusumma ja -perioodi selgeks teinud, võid võrdluse lihtsustamiseks kasutada ka Fineto laenumaaklerit, kes on spetsialiseerunud just ärilaenudele. 

Fineto võrdleb kõik ülaltoodud 6 laenupunkti Sinu eest mugavalt, kiirelt ja ilma suurema bürokraatiata. Otsuse teed Sina, kuid aeg maksab ju ka midagi.
Täida avaldus ja katseta julgelt Fineto laenuvõrdlust ning tee läbimõeldumad ja kiiremad laenuotsused. See teenus on sinu jaoks tasuta.

One reply on “6 asja mida jälgida, et leida soodsaim ärilaen”

Comments are closed.