Ärilaenu intress tundub liiga kõrge? Siis tasub mõelda laenu refinantseerimisele

Kui olemasolevad ärilaenud on palju kõrgema intressiga kui reklaamides nähtu, tasub mõelda refinantseerimisele ning praegused kohustused tagasi maksta uue laenu abil. Refinantseerimine, isegi kui see on vaid mõni protsent odavam, võib aasta lõikes tuua kulude vähenemise mitme tuhande euro võrra. Läbi refinantseerimise saab pikendada laenugraafikut, seada lisatagatisi või hoopis vabastada tagatist. Esmakordselt laenu võttev klient üldiselt veel ei tea, millise protsendiga talle laenu antakse, seega ei tasu iga pakkumist võtta veel absoluutse tõena. Ettevõtja kõrvutab pakkumisi alati oma ootustega – paljuski on see seotud kodulaenu intressidega või reklaamidega, milles näidatakse madalaimat võimalikku raha hinda.

Aja möödudes on üldine rahapakkumine läinud soodsamaks. Majanduses on rohkem raha ning laene antakse paremate tingimustega kui mõned aastad tagasi. Seetõttu võib aastaid tagasi võetud laen olla üsna kõrgete intressidega ning praegu oleks võimalik laenu refinantseerida.

Ärilaenu intressid olenevad mitmest tegurist

Intress sõltub eelkõige laenuvõtjast, tagatise väärtusest, asukohast, realiseerimise kiirusest. Lisaks laenuintressile tuleb arvestada kaasnevate muude kuludega – hüpoteegi seadmine, notaritasu, tagatisvara kindlustamine.

Oma rolli laenuintressi määras võib mängida ka ettevõtte vanus. Kui laen ettevõttele sai võetud ettevõtte algusaegades, mil see polnud veel n-ö pangakõlbulik, võis intress olla suurem. Nüüd kui ettevõte on oma maksevõimet tõestanud, on võimalik intressi vähendada.

Laenu võttes peaks kindlasti silmas pidama, et laen on kohustus – see tuleb tagasi maksta, laenu abil peab äri saama edasi minna, vara/käive peab kasvama. Laenu peab suutma ära teenindada – nii põhiosa kui intressid.

Kinnisvara tagatisel antakse meelsasti laenu kui tagatise väärtus on piisav ja asukoht atraktiivne, kuna vajadusel on see kiirelt realiseeritav.

Kui tagatisvara väärtus on vahepeal kasvanud – on tehtud parendustöid, üldine turu kallinemine – tuleks tellida uus hindamisakt ning küsida oma laenule uus pakkumine. Võimalus on saada sama hüpoteegi vastu lisaresurssi või olemasolev kohustus refinantseerida odavamaks.

Kasuta laenumaakleri teenust

Eesti ärilaenude turul tegutseb rohkem kui 50 laenuandjat, mis pakuvad oma teenuseid erinevatel tingimustel. Turu ülevaate saamiseks tasuks võrrelda vähemalt kolme pakkumist. Nende pakkumiste saamiseks on sageli vaja taotlus saata vähemalt kuuele laenupakkujale. 

Kui pakutavad intressid kõiguvad 10-16% vahel ja neid on ainult kolm, siis ei näita see tegelikku turu intressi keskmist. Mitmete pakkumiste võtmine on ajamahukas, paljudel laenupakkujatel on omad nõuded kinnisvaralae, mida nad finantseerivad ja mida mitte, siin on otstarbekas kasutada laenumaakleri teenust.

Fineto.ee laenumaakler on turul alates 2020 aasta detsembrist  ning on kasvanud Eesti suurimaks kinnisvara tagatisel ärilaenude vahendajaks. Finetol on täna koostöölepingud 20 erineva laenupakkujaga ning see number kasvab veelgi. Kaasame pidevalt oma partnerite hulka nii institutsionaalseid- kui ka erainvestoreid.

Ärilaenu maakler aitab kliendil leida sobivaima finantspartneri vastavalt ettevõtte vajadustele ja võimalustele, arvestades tagatist, ettevõtte tausta ja juba olemasolevaid kohustusi.

Koos kliendiga käime tavaliselt läbi järgmised etapid:

  • Koondame kokku olemasolevad laenud ja võimalikud tagatised, et saada selge ülevaade kohustustest ja nende hinnast
  • Vajadusel laseme tagatised uuesti hinnata – kas kõik või osaliselt sõltub portfellist
  • Fineto esitab kliendi laenutaotluse sobilikele partneritele soodsaima pakkumise saamiseks
  • Pakkumised saadetakse kliendile ning vajadusel saab klient maakleriga konsulteerida, et leida pakkumistest sobilikum
  • Sobiliku pakkumise korral on klient leidnud endale parima finantspartneri

Fineto laenumaakleri teenus on kliendi jaoks tasuta, maakler töötab kui laenuandja müügi- ja turunduspartner ning saab oma tasu sõlmitud lepingutelt. Fineto tegemistest ja soovitustest saab lugeda veel meie blogist.